21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  29.07.2021  באדיבות ה 

סוכרת סוג 2 - מידע רפואי

Diabetes, type 2
מעודכן לתאריך  29.07.2021  באדיבות ה 

מבוא לסוכרת סוג 2

סוכרת היא מחלה שמתבטאת ברמת סוכר גבוהה בדם ובהפרעה לחילוף החומרים בגוף. כאשר רמת הסוכר בדם גבוהה מהנדרש הגוף ניזוק ותפקודו התקין נפגע. מצב מתמשך של עודף גלוקוז (סוכר) בדם מכונה היפרגליקמיה.
בסוכרת מסוג 2 הגוף אינו מסוגל לנצל ביעילות את האינסולין הקיים, ואף אינו מייצר כמות מספקת של ההורמון. יותר  מ-90% מחולי הסוכרת סובלים מסוכרת סוג 2, אך על אף שכיחותה, חלק מהלוקים במחלה כלל אינם מודעים למצבם. זאת מאחר שהמחלה מתפתחת בהדרגה, וסימניה פחות ברורים מאלו של סוכרת סוג 1.
בשנים האחרונות חלה בעולם עלייה משמעותית במספר חולי הסוכרת בכלל, ובפרט של חולי סוכרת סוג 2.
בין הגורמים לעלייה ניתן למנות מצד אחד את הזדקנות האוכלוסייה, עלייה במספר האנשים עם גורמי סיכון למחלה, כולל בעלי עודף משקל ואלה שאינם עוסקים בפעילות גופנית וומן הצד האחר - שיפור תוחלת החיים של חולי סוכרת.
חולי סוכרת מהווים כיום כ-8% מכלל האוכלוסייה, וכ-20-25% מהאוכלוסייה הבוגרת. כ-300 מיליון אנשים בעולם חולים בסוכרת, ולכן המחלה מוגדרת כמגיפה עולמית.
מחלת הסוכרת מגבירה את הסיכון לפתח מחלות נוספות, ולהחמרה במחלות קיימות, כגון יתר לחץ דם, עלייה ברמת השומן בדם, מחלות לב וכלי דם ומחלת כליות.
מחלת הסוכרת כרוכה בנטל נפשי, פיזי וכלכלי, וגורמת לקשיים ולסבל רב לחולים ולבני משפחותיהם. הקפדה על אורח חיים בריא שכולל תזונה מאוזנת ופעילות גופנית מפחיתה את הסיכון ללקות במחלה, ומשפרת את מצבם של החולים בה. חולי סוכרת שמטופלים כיאות יכולים לנהל שגרת חיים תקינה מבלי לוותר על עיסוקיהם והנאותיהם.

טרום סוכרת (סוכרת גבולית) 

סוכרת גבולית ידועה גם בשם "וכרת סמויה", או "מצב קדם סוכרתי". במצב זה, רמת הגלוקוז בדם גבוהה מהרגיל, אולם אינה מגיעה לרמה של סוכרת. חולים בסוכרת גבולית נמצאים בסיכון גבוה לפתח סוכרת סוג 2 וכן מחלות לב וכלי דם.
סוכרת גבולית היא מצב שלרוב אינו מצריך טיפול תרופתי. הקפדה על אורח חיים בריא שכולל תזונה מאוזנת ופעילות גופנית ימנע את הופעת הסוכרת הגבולית, וימנע את התקדמותה למחלת סוכרת. חולים בסוכרת גבולית שסובלים ממשקל יתר חשוב שיקפידו במיוחד על פעילות גופנית ותזונה מתאימה, על מנת להקטין את הסיכון להתפתחות סוכרת סוג 2.