20 פברואר 2020 כ"ה שבט תש"פ
מעודכן לתאריך  14.02.2010  באדיבות ה 

טרשת נפוצה - מידע רפואי

Multiple sclerosis
מעודכן לתאריך  14.02.2010  באדיבות ה 

הגורמים לטרשת נפוצה

טרשת נפוצה מתפתחת כתוצאה מנזק לסיבי העצבים במערכת העצבים המרכזית.

מה קורה בטרשת נפוצה

מערכת העצבים המרכזית מורכבת מהמוח ומחוט השדרה והיא אחראית על שליטה בכל הפעולות והתפקודים של הגוף, רצוניים ובלתי רצוניים כאחד. כשמבצעים איזושהי פעולה, המוח שולח מסרים לחלק המתאים של הגוף דרך סיבי העצב בחוט השדרה. סיבי העצב מכוסים בחומר שומני שנקרא מיילין (myelin). המיילין מסייע להעביר את המסרים מהמוח בצורה מהירה וחלקה.
טרשת נפוצה היא מחלה אוטו-אימונית, שבה מערכת החיסון מזהה בטעות את המיילין כגוף זר ותוקפת אותו. תהליך זה נקרא דמיילינציה (demyelination). הפגיעה במיילין גורמת להופעת צלקות שנקראות טרשת.
הנזק שנגרם למיילין משבש את המסרים המועברים לאורך סיבי העצב, מאט אותם, מערבב אותם עם מסרים אחרים, שולח אותם בטעות דרך סיב עצב אחר, או שעוצר את המעבר שלהם לגמרי. עם הזמן, המיילין עלול להיהרס לחלוטין, כך שגם סיבי העצב עצמם עלולים להינזק.
הנזק לסיבי העצב הוא זה שגורם לצורות המתקדמות של הטרשת הנפוצה, שבהן הסימפטומים מחמירים בהתמדה.

מדוע מתפתחת המחלה

כאמור, טרשת נפוצה היא מחלה אוטו-אימונית. למרות שקיימות מספר סברות לגבי הסיבות להתפתחות המחלה, עדיין לא ברור מה גורם מלכתחילה לתגובה של מערכת החיסון.
רוב המומחים סבורים שהמחלה נגרמת על ידי שילוב של גורמים תורשתיים וסביבתיים. זה אומר שהמחלה נגרמת במצב בו החולה יורש מהוריו מטען גנטי מסוים אשר מעורר את התגובה החיסונית הלקויה בעקבות נסיבות חיצוניות סביבתיות.

האם טרשת נפוצה היא מחלה תורשתית?

טרשת נפוצה אינה מוגדרת כמחלה תורשתית (גנטית) מאחר שלא אותר גן בודד שגורם לה. ככול הידוע המחלה אינה מועברת בתורשה, במובן המקובל של המושג, מהורה לצאצא. הסיכון שילד יפתח טרשת נפוצה כשיש את המחלה לאחד מההורים הוא 2% בלבד.
יחד עם זאת מחקרים מראים שאנשים שיש להם קרבה משפחתית למישהו שיש לו טרשת נפוצה נמצאים בסיכון מעט מוגבר ללקות במחלה, בהשוואה לאנשים שאין להם בן משפחה עם טרשת נפוצה.
העובדה שרק חלק קטן מהאוכלוסייה מפתח טרשת נפוצה מוכיח שישנם גורמים מעבר לתורשה.

גורמים סביבתיים

מחקר שבחן את השכיחות של טרשת נפוצה גילה שהמחלה נוטה להופיע יותר בקרב אוכלוסיות של מדינות אשר מרוחקות יותר מקו המשווה. לדוגמה, טרשת נפוצה שכיחה יחסית באנגליה, צפון אמריקה וסקנדינביה, אך כמעט שאינה קיימת במדינות כמו מלזיה או אקוודור.
הסיבה לכך אינה ברורה במלואה, אך קיימת סברה שהמחלה עלולה להתפרץ בעקבות חשיפה לסוג מסוים של חיידק או נגיף, שמשגשג בסביבה קרה יותר. לא נמצא עדיין חיידק או נגיף שיוכל לתמוך בסברה זו.
חלק מהמומחים סבורים שמחלות ילדות הנפוצות במדינות הקרות, עלולות לשבש את הפעילות של מערכת החיסון או לעורר תגובה אוטו-אימונית אצל אנשים מסוימים, שגורמת להם לפתח טרשת נפוצה מאוחר יותר.
מחקרים מראים שאנשים שעברו מהמדינות בקרבת קו המשווה לאזורים בעלי אקלים קריר יותר כשהיו מעל גיל 15, היו עדיין בעלי סיכון נמוך יותר להתפתחות טרשת נפוצה בהשוואה לאותם אנשים שנולדו שם.

גורמי סיכון

הגורמים הבאים עלולים להגביר את הסיכון לפתח טרשת נפוצה:
גיל – למרות שטרשת נפוצה עלולה להתפתח בכל גיל, ברוב המקרים היא מתחילה בין הגילאים 20 ל- 40.
מין – נשים מפתחות את המחלה פי 2 יותר מגברים.
תורשה הסיכון להתפתחות טרשת נפוצה גבוה יותר כשקיימת היסטוריה משפחתית של המחלה. לדוגמה, אם אחד ההורים או האחים לוקה בטרשת נפוצה, הסיכון לפתח את המחלה הוא 1%-3%. לעומת זאת, הסיכון להתפתחות טרשת נפוצה באוכלוסייה הכללית עומד על 0.1%.
יחד עם זאת, מחקרים שבדקו התפתחות טרשת נפוצה בקרב תאומים זהים מראים שהתורשה אינו הגורם הבלעדי להופעת המחלה. לו טרשת נפוצה הייתה מוגדרת על ידי התורשה בלבד, אז לתאומים זהים היה סיכון זהה ללקות במחלה – אך בפועל זה לא מה שקורה. לתאומים זהים יש סיכון של 30% בלבד לפתח טרשת נפוצה כאשר התאום או התאומה שלהם לקו במחלה.
זיהומים - מספר נגיפים נקשרו להתפתחות של טרשת נפוצה. העניין הרב ביותר מתרכז סביב הקשר בין טרשת נפוצה לבין הנגיף אפשטיין באר (EBV), אשר גורם למחלת הנשיקה (מונונוקלאוזיס). עדיין לא ברור כיצד גורם נגיף זה לשכיחות גבוהה יותר של טרשת נפוצה.
גזע - הלבנים, ובמיוחד אלו שמקור משפחתם בצפון אירופה, נמצאים בסיכון הגבוה ביותר לפתח טרשת נפוצה. אנשים ממוצא אסיאתי, אפריקני או אינדיאני נמצאים בסיכון הנמוך ביותר.
גורמים גיאוגרפיים - טרשת נפוצה שכיחה יותר במדינות בהן שורר מזג אוויר קריר, כולל אירופה, צפון ארה"ב וקנדה, ניו-זילנד ודרום מזרח אוסטרליה. ילד שעובר מאזור בעל סיכון גבוה לאזור בסיכון נמוך או להיפך, נוטה להיות בעל רמת סיכון שקשורה לאזור מגוריו החדש. כאשר המעבר מתרחש בתקופת ההתבגרות המאוחרת, הוא שומר על אותה רמת סיכון שהייתה לו בארץ מוצאו.
מחלות אחרות - הסיכון לפתח טרשת נפוצה עולה מעט אם אדם לוקה באחת מהמחלות האוטו-אימוניות הבאות: מחלה בבלוטת התריס, סוכרת מסוג 1 ומחלת מעיים דלקתית (קרוהן או קוליטיס).